Godziny otwarcia Biblioteki Głównej:
Pn - Pt 8.00 - 20.00,  So 9.00 - 15.00
AKTUALNE GODZINY OTWARCIA

A- A A+
tło
04 kwiecień 2019

Prace malarskie uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK w Dąbrowie Górniczej oraz wykonane ze szkła i ceramiki formy dekoracyjne złożyły się na wystawę, którą mamy przyjemność zaprezentować w kwietniu br. w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Ta niecodzienna wystawa obrazuje w głównej mierze tematykę związaną ze świętami Wielkanocnymi i związaną z nią tradycję kultury i sztuki. W malarstwie europejskim Wielkanoc zajmowała wyjątkowe miejsce. Przedstawienie scen m.in.: Pojmania, Ukrzyżowania, Opłakiwania było wyzwaniem dla każdego wielkiego malarza. Swoje interpretacje tematu pozostawili nam: El Greco, Casper David Friedrich, Paul Gaughin, Pablo Picasso, Rogier van der Weyden, Jerzy Duda Gracz. Wielcy artyści pozostawili nam zarówno obrazy o skomplikowanej, wielofigurowej kompozycji, ale też obrazy-znaki, uproszczenia mówiące może nawet mocniej. To właśnie dzieła tych artystów zachęciły młodych twórców do wypowiedzi malarskiej w dialogu i opozycji. Cieszy fakt, że młodzi ludzie zdecydowali się poznać ikonografię Świąt i przedstawić swoją interpretację tematu. Zapraszamy zatem do refleksji nad toposem Wielkiej Nocy i podążania z uczniami w miejsca, w których sacrum jest mocno zaakcentowane.

Prace powstały w na lekcjach plastyki realizowanych w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej pod kierunkiem Sylwii Nowak.

Za wspieranie młodych artystów serdecznie dziękuję

Ewa Raszka

Dyrektor Szkoły

 

Ikonografia Wielkanocna TZN

Nasi Partnerzy

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej ul. Tadeusza Kościuszki 25 tel. 32 639 03 00, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

bip

Odwiedzin dzisiaj: 371
Odwiedzin w tygodniu: 3943
Odwiedzin w miesiącu: 3943
Odwiedzin w zeszłym roku: 0
Wszystkie: 3328469