15 październik 2015

Wielbiciele „Murów Hebronu”, „Jadąc do Babadag” czy „Dukli” nie mogą przegapić spotkania z Andrzejem Stasiukiem. Pisarz odwiedzi dąbrowską bibliotekę 19 października (poniedziałek), spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25). Rozmowę z prozaikiem poprowadzi Dariusz Nowacki - krytyk literacki i badacz literatury, pracownik Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Andrzej Stasiuk – prozaik, poeta, dramaturg. Rozpoczynał od krótkich utworów, dziś stał się jedną z najgłośniejszych postaci literackich, jakie pojawiły się w ostatnich latach. Uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich, 1995), wyrzucany ze szkół i imający się rozmaitych prac, właściciel niekonwencjonalnego życiorysu: w początkach lat osiemdziesiątych zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska i półtora roku spędził w więzieniu. Niechętny literackim salonom i oficjalności - w roku 1987 wyprowadził się z Warszawy i zamieszkał na dalekiej prowincji, skąd przysyła swoje teksty do najpoczytniejszych i najbardziej prestiżowych gazet i czasopism, najchętniej do „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego”. W jego dorobku znajdują się liczne książki, m.in.: „Dukla”, „Biały kruk”, „Dziewięć”, „Jadąc do Babadag”, „Dojczland”.

Uczestnicy spotkania w dąbrowskiej bibliotece będą mieli okazję nie tylko posłuchać opowieści Andrzeja Stasiuka, ale także zakupić książki z autografem autora.

Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach Festiwalu Kultury ZagłębieWood, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Dąbrowie Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia i Muzeum Miejskie „Sztygarka” przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Wstęp wolny.