04 kwiecień 2018

Drugą kwietniową wystawą, którą prezentujemy w holu Biblioteki Głównej, jest „Wojciech Korfanty - współtwórca II Rzeczypospolitej”. Wystawa opowiada o życiorysie niezwykłej postaci w dziejach najnowszych Górnego Śląska - przywódcy ludności polskiej, działaczu politycznym, parlamentarzyście. Wojciech Korfanty został przedstawiony w 15 odsłonach: Dzieciństwo i młodość; Poseł do niemieckiego Reichstagu i pruskiego Landtagu; Między Poznaniem a Warszawą; Komisarz Polskiego Komisariatu Plebiscytowego; Dyktator III Powstania Śląskiego; W Rządzie RP - kandydat na stanowisko premiera, wicepremier rządu; Przywódca Chrześcijańskiej Demokracji; W Sejmie Śląskim; Redaktor "Polonii"; Konflikt z sanacją; Proces brzeski; Emigracja; Życie prywatne; Śmierć i pogrzeb; Pamięć. Został przedstawiony wielki patriota, który mimo kontrowersyjnej postawy wobec Rządu II RP w opinii większości Ślązaków pozostał największym śląskim politykiem, człowiekiem wielkiego formatu, człowiekiem, który nigdy nie odstąpił od swych zasad, jak pokazał plebiscyt czytelników Gazety Wyborczej w 1999 roku. Został wtedy okrzyknięty Najwybitniejszym Ślązakiem XX wieku.

Wystawa została udostępniona z Archiwum Państwowego w Katowicach.

Wojciech Korfanty Współtwórca II RP