A- A A+
tło
25 maj 2015

andrus

Artur Andrus - dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy i konferansjer. Od 1994 roku pracuje w radiowej Trójce. Prowadzi? takie audycje, jak: „Trójka pod Księżycem", „Teraz śmieszniej", „Akademia rozrywki" oraz najbardziej znana „Powtórka z rozrywki". Jest gospodarzem spotkań w warszawskiej „Piwnicy pod Harend?", w łódzkiej „Przechowalni" i w krakowskiej „Piwnicy pod Baranami".

Spotkanie z Arturem Andrusem pn. „Humor codzienny", odbyło się 23 października 2008 r. w ramach projektu „Uniwersytet dla Wszystkich".

 

 

 

 

bryndalRafał Bryndal - satyryk, autor tekstów, dziennikarz, twórca zespołów kabaretowych, sztuk teatralnych oraz scenariuszy sitcomów. Jest autorem przeboju „I nikomu nie wolno się z tego śmiać" zespołu Kobranocka oraz współtwórcę zespołu Atrakcyjny Kazimierz. Pisał felietony m.in. do „Twojego Stylu" i „Sukcesu", na stałe współpracuje z tygodnikiem „Przekrój". Pracując w Radiu ZET prowadził „Rozmowy rolowane" (wraz z Rafałem Sławoniem, Martą Lipińską i Edytą Jungowską), a także „Szyc z Bryndalem, o dwóch takich, co mogą ukraść wszystko" (z Borysem Szycem). Uczestniczyć w szóstej edycji „Tańca z gwiazdami". Wystąpił w filmie Bogusława Lindy Jasne błękitne okna. Obecnie wciela się w postać Taty w serialu kabaretowym Rodzina Trendych w TVP2.
Biesiada czytelnicza „Czytam, bo..." z udziałem Rafała Bryndala odbyła się 21 maja 2010 r. w ramach „Festiwalu Moli Książkowych".

 

 

chotomskaEwa Chotomska - córka poetki Wandy Chotomskiej, powszechnie znana jako ciotka Klotka z telewizyjnego „Tik-taka". Związana z popularnymi programami dla dzieci, m.in. „Fasola", „Ciuchcia", „Budzik" i „Jedyneczka". Współzałożycielka dziecięcego zespołu Fasolki, a także autorka ok. 300 tekstów piosenek dla dzieci.
Ewa Chotomska gościła w dąbrowskiej bibliotece 22 maja 2010 r. podczas Festiwalu Moli Książkowych.

 

 

 

 

 

czubalaprof. Dionizjusz Czubala - folklorysta, etnolog, badacz mitów i plotek. Jest kierownikiem Zakładu Antropologii Kultury i kierownikiem Katedry Pedagogiki i Psychologii na Wydziale Humanistyczno-Społecznym Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
Wykład „Plotka, legenda i mit w życiu współczesnym" odbył się 17 czerwca 2008 r.

 

 

 

 

 

czubaszekMaria Czubaszek - poetka, pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, a także scenarzystka, felietonistka i dziennikarka. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa oraz na Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka słynnych słuchowisk i dialogów, m.in.: „Serwus, jestem nerwus" i „Dzień dobry, jestem z Kobry" oraz tekstów popularnych piosenek, np.: „Wyszłam za mąż, zaraz wracam", „Rycz, mała, rycz". Jest autorką trzech książek, sztuki teatralnej i „Bloogu niecodziennego". Obecnie jest częstym gościem „Akademia Rozrywki" radiowej Trójki. W maju 2009 r. odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Spotkanie z Marią Czubaszek odbyło się 29 kwietnia 2009 r.

 

 

 

dudziakUrszula Dudziak - polska wokalistka jazzowa i kompozytorka. Podstawą wokalistyki Urszuli Dudziak stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki śpiewu „scatem". Oprócz jazzu śpiewa też utwory J. S. Bacha, F. Chopina, I. Paderewskiego. Pracowała z takimi artystami, jak Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak (jej były mąż), Walk Away, Gil Evans, Archie Shepp, Dj Vadim i Lester Bowie.
Wykład pt. „Jak odnalazłam swój głos" odbył się 23 lutego 2007 r.

                                                         

 

 

 

fedorowiczJacek Fedorowicz - polski satyryk i aktor, z wykształcenia plastyk. Był jednym z założycieli (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą) gdańskiego teatru Bim-Bom. W drugiej połowie lat 60. występował w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył wraz z Jerzym Gruzą programy rozrywkowe, zaś w latach 70. - radiowy magazyn satyryczny „60 minut na godzin?". Wraz z Piotrem Skrzyneckim prowadził pierwszy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W czasie stanu wojennego zerwał wszelkie kontakty z państwowymi środkami przekazu i powrócił do swego wyuczonego zawodu. W tym okresie powstały prace będące ilustracją ówczesnych realiów. Jednym z jego pomysłów było ośmieszanie reżimowego dziennika telewizyjnego, co Fedorowicz kontynuował po 1995 r. prowadząc w TVP kontrowersyjny program „Dziennik Telewizyjny", który następnie przeszedł metamorfozę z programu o charakterze politycznym na program rozrywkowy. Od roku 1989 kontynuuje występy na wieczorach autorskich, natomiast od 1999 r. publikuje cotygodniowe felietony satyryczne w Gazecie Wyborczej.
Miłośnicy humoru Jacka Fedorowicza mieli okazję spotkać się z artystą 3 marca 2009 r.

 

gretkowskaManuela Gretkowska - polska pisarka, scenarzystka filmowa, felietonistka i działaczka społeczna, zalożycielka polskiej Partii Kobiet. Zwyciężczyni plebiscytu czytelników „Wysokich Obcasów" na Polkę Roku 2007. Jest absolwentką filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz antropologii w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu. W latach 90. pisała felietony do Elle, Cosmopolitan, Wprost, Polityki, Machiny, Cogito. Debiutowała powieścią „My zdies' emigranty" (1991), w której opowiedzia?a o doświadczeniach młodego pokolenia ludzi wyjeżdżających z Polski. W roku 1997 wyjechała do Szwecji, gdzie powstały kolejne książki: „Namiętnik" (1998), „światowidz" (1998) oraz felietony pod wspólnym tytułem „Silikon" (2000). Najnowsza twórczość Gretkowskiej skłania się ku prozie osobistej. „Polka" (2001) była dziennikiem ciąży pisarki, zaś „Europejka" (2004) przynosi dowcipny obraz zmieniającej się Polski. W 2003 roku autorka wraz z Piotrem Pietuchą wydała „Sceny z życia pozamałżenskiego".
5 grudnia 2007 r. go?ciem „Uniwersytetu dla Wszystkich" była Manuela Gretkowska.

 

groholaKatarzyna Grochola - pisarka i dziennikarka. Ukonczyła warszawskie VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego. Zanim zajeła się literaturą pracowała jako pielęgniarka, konsultantka w biurze matrymonialnym, pomocnik cukiernika. Współpracowała, m.in. z czasopismami „Jestem", „Poradnik domowy". Jest autorką takich powieści, jak „Przegryźć dżdżownicę" (1997), „Nigdy w życiu!" (2001), „Serce na temblaku" (2002), „Ja wam pokażę!" (2004), „Osobowość ćmy" (2005), „A nie mówiłam!" (2006), „Trzepot skrzydeł" (2008), „Kryształowy Anioł" (2009). Książka „Nigdy w życiu!" otrzymała w 2001 i 2002 roku nagrodę AS EMPiK-u.
Spotkanie pn. „Jak życie staje się ksi??k?" odbyło się 13 maja 2006 r.

 

 

 

hrmaszewskiMirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny Polak, który odbył lot w kosmos. W 1976 został wyłoniony w drodze selekcji z grona kilkuset polskich pilotów jako kandydat do lotu kosmicznego w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR. Ostatecznie wybrany, od godziny 17:27 27 czerwca do godziny 16:31 5 lipca 1978 z Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30. Po ukończeniu Akademii WAGSz w Moskwie był zastępcą dowódcy Korpusu Obrony Powietrznej, a kolejno komendantem Dęblińskiej Szkoły Orląt - na tym samym stanowisku otrzymał nominację generalską, po czym powierzono mu obowiązki zastępcy dowódcy Wojsk Lotniczych i OP. Od 1979 r. jest Członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Jest także założycielem i członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych (ASE), a w latach 1966-2000 i od 2006 r. do chwili obecnej Członkiem Komitetu Wykonawczego ASE. Był także prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego 1986-1990 i przewodniczącym Krajowej Rady Lotnictwa 1998-2000.
Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim odbyło się 10 lutego 2010 r.

 

dnoKabaret DNO - powstał w czerwcu 1996 roku w Dąbrowie Górniczej, w skład zespołu wchodzą: Jarosław Cyba, Adam Mrozowicz i Wojciech Stala. Liczne nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach kabaretowych, świadczą o ogromnej popularności tej grupy; m.in. I miejsce na Festiwalu Piosenki Debilnej we Wrocławiu (1998), wielokrotna Nagroda Publiczności na Mazurskim Lecie Kabaretowym „Mulatka" w Ełku, I Nagroda Dziennikarzy oraz Nagroda Publiczności na Przeglądzie Kabaretów PaKA w Krakowie (2000), Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza za 10-lecie twórczej pracy i wkład artystyczny w Dąbrowską ściemę Kabaretową „Debeściak" (2006).
Spotkanie z przedstawicielami Kabaretu DNO odbyło się 15 kwietnia 2008 r. w ramach projektu „Oni tworzą historię regionu".

 

 

 

kazdepkeGrzegorz Kasdepke - pisarz dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy, dziennikarz. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu dla dzieci „świerszczyk".
Grzegorz Kasdepke odwiedził najmłodszych czytelników Dąbrowskiej MBP w maju 2005 r.

 

 

 

 

 

kolaczkowskaJoanna Kołaczkowska - aktorka i autorka tekstów kabaretowych. W latach 1988-1989 aktorka kabaretu Drugi Garnitur. Od 1989 aż do jego rozwiązania w 1999 występowała w kabarecie Potem, pisała także teksty do niektórych skeczów tego kabaretu. Nagrywała skecze radiowe pod szyldem Wytwórni Dźwięków Trrrt. Aktywna postać wytwórni A'YoY, gdzie oprócz kilku krótkich form filmowych, wyreżyserowała też dłuższy film pt. "Nakręceni" (2002). Obecnie (od 2002) aktorka kabaretu Hrabi. Występuje również w improwizowanym serialu "Spadkobiercy" w roli Dorin Owens.
Joanna Kołaczkowska gościła w MBP 8 października 2010 r. podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Czytania na Wysokim Szczeblu.

 

 

 

krasnodebskiJan Paweł Krasnodębski - polski prozaik i poeta, z zawodu fotografik. Debiutował w 1970 r. na łamach czasopisma „Odra". Laureat nagrody im. Andrzeja Bursy w roku 1973 za debiut prozatorski „Dużo słońca w szybach". Autor dziewięciu tomików wierszy i osiemnastu utworów prozatorskich w tym dwunastu powieści m.in. „Kocia łapa", „Odwyk", „Stokrotka", „Koniobójca" i „Diament". Wykorzystując doświadczenie w pracy terapeuty odwykowego, w swojej twórczości dotyka problemów nękających współczesnego człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwości ludzi młodych. Współzałożyciel i członek Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego.
Spotkanie autorskie odbyło się 9 maja 2007 r. w ramach „Tygodnia Bibliotek".

 

 

 

kuczokWojciech Kuczok - prozaik, poeta, scenarzysta i krytyk filmowy. Autor głośnej, uhonorowanej nagrodami powieści „Gnój", za którą dostał w 2003 r. Paszport Polityki, a w 2004 r. Nagrodę Literacką Nike. Napisał również scenariusz do filmu Magdaleny Piekorz „Pręgi", który zdobył w 2004 r. główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni. Najnowsza, wyczekiwana powieść tego autora to „Senność". Powstała na podstawie jego własnego scenariusza do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Magdaleny Piekorz.
Spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem odbyło się 8 grudnia 2008 r.

 

 

 

 

kuspielGrzegorz Kuśpiel - podróżnik i grotołaz; instruktor Polskiego Związku Alpinizmu. Jest założycielem Działu Etnograficzno-Podróżniczego w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Członek National Geographic Society, IPCC (Indo-Polish Cultural Committee), Stowarzyszenia Speleologicznego przy Polskim Towarzystwie Geograficznym i Klubu Europejskiego.
Wyk?ad z cyklu „Uniwersytet dla Wszystkich", pt. „Podróże dalekie i bliskie" odbył się 11 stycznia 2007

 

 

 

 

starowiczprof. Zbigniew Lew-Starowicz - lekarz psychiatra i psychoterapeuta, ekspert z zakresu seksuologii i konsultant krajowy w tej dziedzinie. W 1966 r. ukończył Wydział Lekarski Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Od 1995 r. jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Pełnił funkcję dyrektora Instytutu Seksuologii Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego w Warszawie. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. W latach 1995-1996 był ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie edukacji seksualnej, a w latach 1996-1998 liderem programu edukacji seksualnej ONZ. Od 1994 r. piastuje stanowisko krajowego specjalisty z zakresu seksuologii. Jest autorem wielu prac z zakresu psychiatrii, a zwłaszcza seksuologii.
Spotkanie pt. „Jak rozmawiać o seksie?" odbyło się 16 maja 2006 r.

 

 

lipinskaOlga Lipińska - reżyserka, scenarzystka telewizyjna i satyryk, twórczyni telewizyjnego „Kabaretu Olgi Lipińskiej". W 1964 r. ukończyła Wydział Reżyserii PWST w Warszawie. W latach 1977-1990 była dyrektorem Teatru Komedia w Warszawie. Wyreżyserowała kilkadziesiąt spektakli Teatru TV, najsłynniejsze to „Damy i huzary" (1973), „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" (1985), „Gwałtu, co się dzieje" (1992), „Zemsta" (1994), „Baryłeczka" (1995), „Ja się nie boję braci Rojek" (2003) oraz „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i górale" z 2007. W Telewizji Polskiej stworzyła kabarety: „Głupia sprawa" (10 spektakli, 1968-1970), „Gallux Show" (10 spektakli, 1970-1974), „Właśnie leci kabarecik" (10 spektakli, 1975-1977), „Kurtyna w gór?" (18 spektakli, 1977-1981) oraz najważniejszy - „Kabaret Olgi Lipińskiej". W latach 1990-1992 prowadziła w TVP 1 autorski talk show, pt. „Piosenki z Kabaretu Olgi Lipińskiej. Od parunastu lat regularnie publikuje swoje felietony w Twoim Stylu, które złożyły się na wydaną w 2005 książkę „Mój pamiętnik potoczny". W roku 2009 ukazała się jej nowa książka - zbiór felietonów „Co by tu jeszcze...".
Wykład pt. „Potrzeba satyry w Polsce" odbył się 20 września 2008 r.

 

lutczynEdward Lutczyn - polski artysta, plastyk o charakterystycznej „kresce". Znany z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i do dorosłych. W 1955 r. został nagrodzony w konkursie rysunkowym organizowanym przez Płomyczek. Debiutował w 1971 r. ilustracjami w Szpilkach. W tym samym roku pojawił się w dwutygodniku Student i Echo Krakowa. Współpracował z wieloma magazynami, tj. Gazeta Wyborcza, Playboy, Przekrój, Reader's Digest, świerszczyk, Wiedza i życie. Zajmuje się także projektowaniem plakatów, pocztówek, okładek płyt. Zilustrował przeszło 130 książek, jego prace były wystawiane wielokrotnie w Polsce i za granicą. Wielokrotny laureat złotej, srebrnej i brązowej „Szpilki". Członek Partii Dobrego Humoru.
Edward Lutczyn gościł w dąbrowskiej MBP 10 maja 2007 r.

 

 

mazanLeszek Mazan - dziennikarz, publicysta, autor licznych książek, których tematyka związana jest z Krakowem oraz Pragą. Znany również ze swojego zamiłowania do Szwejka. Jest absolwentem I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był kierownikiem oddziału PAP w Krakowie w latach 1978-1985, potem jej korespondentem w Pradze. Redaktor Przekroju (1974-2000). W 2004 r. prowadził program telewizyjny „Pegaz". Był również szefem Kroniki TVP Kraków. Laureat wielu nagród i wyróżnień (m.in. Nagroda Dziennikarska im. Bolesława Prusa, Nagroda Miasta Krakowa, Nagroda Krakowska Książka Miesiąca). Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
„Wigilijny pasztet Leszka Mazana" odbył się 15 grudnia 2009 r.

 

 

migalskidr Marek Migalski - politolog, wykładowca, komentator polityczny, poseł do Parlamentu Europejskiego. Ukończył studia politologiczne na Uniwersytecie Śląkim w Katowicach. W 2001 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w dziedzinie nauk o polityce. Pracuje w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uś na stanowisku adiunkta w Zakładzie Systemów Politycznych Polski i Państw Europy środkowej i Wschodniej. W pracy naukowej i dydaktycznej zajmuje się zagadnieniami współczesnych systemów politycznych i partyjnych. Publikowa? artyku?y na temat polskiej sceny politycznej, m.in. w Dzienniku, Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej i Wprost. W 2009 r. z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu katowickim uzyskał mandat eurodeputowanego.
Wykład dr. Marka Migalskiego, zatytułowany „Awantury polityczne, czyli o co tak naprawdę chodzi", odbył się 15 października 2007 r.

 

 

niedzickiWiktor Niedzicki - absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz radiowy i telewizyjny, wykładowca akademicki. W 1972 r. ukończy? Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie w ramach PAN zajmował się chemią kwantową. W 1984 r. rozpoczął pracę w TVP, gdzie zrealizował kilkaset programów popularnonaukowych, z których najważniejsze to: „Laboratorium", „Kuchnia", „Klinika chorych maszyn", „Nobel dla Polaka", „Cyrk fizyków", „Od kuchni", „śledztwo w sprawie nauki", „Pulsar", „Encyklopedia niewiedzy", „W świecie nauki" i „Machina czasu".
Spotkanie pn. „Kosmos w naszym domu" odbyło się 14 grudnia 2006 r.

 

 

 

niesiolowskiMaciej Niesiołowski - polski dyrygent i wiolonczelista. Znany, m.in. z cyklu programów telewizyjnych „Z batutą i humorem", które cieszyły się ogromną popularnością ze względu na nietuzinkową osobowość dyrygenta. Absolwent Wydziału Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pod jego batutą pracowały, m.in. orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Wielkiego w Warszawie, warszawskiej Akademii Muzycznej. Koncertuje w kraju i za granicą, w swoim dorobku ma nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Jest laureatem Nagrody Radiokomitetu w 1989 roku, a także prestiżowej Nagrody Publiczności „Wiktor 1990".

Wykład pt. „Z batutą i humorem - gawęda muzyczna Macieja Niesiołowskiego" odbył się 11 września 2007 r.

 

 

 

niezabitowskaMałgorzata Niezabitowska - dziennikarka, scenarzystka oraz autorka książek: „Prawdy jak chleba" i „Składana wanna". W latach 1989-1991 pełniła funkcję rzecznika prasowego rządu Tadeusza Mazowieckiego. W okresie 1993-1999 była prezesem fundacji Animals. Pod koniec 1999 oraz w 2000 jej artykuły ukazały się w polskim wydaniu „National Geographic". W 2001 wraz z Waldemarem Kuczyńskim doprowadziła do wydania księgi „Dziesiąciolecie Polski Niepodległej", poświęconej okresowi 1989-1999. Działała na rzecz samorządności w regionie podwarszawskim, była m.in. współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Obywateli Konstancina-Jeziorny. W 2001 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Spotkanie promujące książkę Małgorzaty Niezabitowskiej pt. „Składana wanna" odbyło się 1 grudnia 2010 r.

 

 

ogorekMichał Ogórek - dziennikarz, felietonista, krytyk filmowy i satyryk. Ukończył nauki polityczne na Uniwersytecie śląskim. W latach 80. pisał w Przeglądzie Technicznym, a od 1989 r. jest stałym felietonistą Gazety Wyborczej. Autor książek, w tym „Najlepszy Ogórek, czyli kalendarz na każdy rok". Od 2004 r. związany z kanałem telewizyjnym Kino Polska, gdzie komentował kroniki filmowe z czasów PRL w programie „Na przełaj przez PRL". Od września 2006 r. prezentuje felietony radiowe w Programie I Polskiego Radia, natomiast w Radiu Złote Przeboje codzienny przegląd prasy.
Wykład pt. „Sezon Ogórkowy" miał miejsce 25 lutego 2008 r.

 

 

 

orlosMaciej Orłoś - polski aktor, konferansjer, dziennikarz TVP. Najbardziej znany jako prezenter telewizyjny, przede wszystkim z Teleexpressu, który prowadzi od 19 lat. Był autorem i prowadzącym programów, tj. „Oko w oko" i „A to Polska właśnie!". Prowadził również magazyny kulturalne: „Trochę kultury", „Pociąg do kultury" i „Cooltura" oraz dla niepełnosprawnych „Przyjaciele" (wszystkie emitowane w TVP1). Od września 2008 r. prowadzi teleturniej 300 procent normy. Jest członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa. W czerwcu 2008 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Maciej Orłoś gościł w dąbrowskiej bibliotece 16 maja 2005 r.

 

 

 

ostrowickaBeata Ostrowicka - autorka książek dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 roku, wydając powieść „Niezwykłe wakacje". W tym samym roku ukazał się „Eliksir przygód", a w 1997 „Tajemnica szkatułki". W 2002 roku otrzymała II Nagrodę Literacką w konkursie „Książka Roku 2002" za „świat do góry nogami". „Lulaki, Pan Czekoladka i przedszkole czyli ważne sprawy małych ludzi" zostaly wpisane na „Złotą Listę" książek polecanych przez Fundację ABCXXI. W 2006 roku książka Ale ja tak chcę została uznana za najlepszą pozycję dla młodego czytelnika w konkursie „Bestsellerek Roku 2006".
Spotkanie pn. „Jak powstaje eliksir przygód" odbyło się 9 maja 2006 r. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.

 

 

 

papuzinskaprof. Joanna Papuzińska - prozaik, poetka, autorka bajek i wierszy dla dzieci. Ukończyła Wydział Dziennikarski na UW. Debiutowała w 1964 r. na łamach prasy literackiej. Jest znaną autorką książek i wierszy dla dzieci, z których niektóre cieszą się wręcz kultową popularnością, np. „Nasza mama czarodziejka", „Rokiś" czy „Czarna jama". Wykłada jako profesor na Uniwersytecie Warszawskim, ma w swoim dorobku wiele rozpraw i artykułów z dziedziny krytyki literackiej, czytelnictwa, bibliotekoznawstwa i literatury dziecięcej oraz słuchowisk radiowych. Była inicjatorem powstania i redaktorem naczelnym miesięcznika Guliwer (do 2002).
Spotkanie autorskie z Joanną Papuzińską odbyło się 11 kwietnia 2007 r.

 

 

 

piechniczekAntoni Piechniczek - trener piłkarski, szkoleniowiec reprezentacji Polski, polityk, a od 2008 r. wiceprezes zarządu PZPN. Ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jako trener pracował w BKS Bielsko-Biała, Odrze Opole, Ruchu Chorzów, Górniku Zabrze oraz w klubach zagranicznych: Al-Rayyan Ad-Dauha w Katarze, Al-Shabbab, Al-Whda i Al-Nasr w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Esperance Tunis w Tunezji. W 1987 r. zdobył Mistrzostwo Polski z Górnikiem Zabrze. Pod koniec grudnia 1980 r. został powołany na stanowisko trenera-selekcjonera reprezentacji Polski. Został uhonorowany tytułem „Trenera Roku" przyznawanym przez czasopismo Piłka Nożna (1978).
Spotkanie pn. „Kulisy stadionów" odbyło się 3 marca 2008 r.

 

 

 

pyrkoszWitold Pyrkosz - polski aktor teatralny i filmowy. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie (1954). Aktor doskonale sprawdza się zarówno w rolach dramatycznych jak i komediowych, ale to te ostatnie przyniosły mu prawdziwą popularność. Kreacje w takich obrazach jak "Janosik", "Vabank", czy "Alternatywy 4" na stałe utkwiły w pamięci polskich widzów. Aktor jest również współtwórcą i reżyserem kabaretu "Dreptak". Laureat Telekamery 2005 w kategorii Najlepszy Aktor oraz Złotych Spinek w plebiscycie Telekamery Tele Tygodnia 2007 za całokształt pracy artystycznej. W 2009 r. otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Spotkanie połączone z promocją książki Witolda Pyrkosza pt. „Podwójnie urodzony" odbyło się 20 maja 2010 r.

 

 

 

raczekTomasz Raczek - krytyk filmowy, publicysta i wydawca w jednym, ponadto autor wielu programów telewizyjnych i radiowych. Laureat „Wiktora 1986" oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej. W 1992 roku stworzył od podstaw polską edycję „Playboya", zostając tym samym pierwszym redaktorem naczelnym tego pisma. W 1999 r. stworzył nową formułę miesięcznika „Voyage" (jako jego redaktor naczelny), a w 2001 r. wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik „Gala" (będąc dyrektorem programowym wydawnictwa Gruner+Jahr Polska). W 2002 r. założył własne wydawnictwo - Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego.
Spotkanie z Tomaszem Raczkiem pn. „Jak powstają wielkie osobowości w kulturze", odbyło się 21 listopada 2006 r. w ramach projektu „Uniwersytet dla Wszystkich"

 

 

 

rojekArtur Rojek - wokalista, gitarzysta, kompozytor, założyciel zespołu MYSLOVITZ. Był wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategoriach Wokalista roku (1997, 1999, 2000, 2001, 2002), Autor roku (2001), Kompozytor roku (2001); jest laureatem nagród w innych plebiscytach, m.in. pism "Teraz Rock" i "Machina". W 1998 roku wraz z liderem zespołu Negatyw, perkusistą Myslovitz Wojtkiem Kuderskim oraz Michałem Kortebą założył grupę Lenny Valentino. Nazwa ta bierze się od piosenki brytyjskiego zespołu The Auteurs. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Off Festivalu w Mysłowicach. W 2005 roku czytelnicy katowickiej Gazety Wyborczej przyznali mu Cegłe Janoscha za rozsławianie Górnego Śląska. Prowadził rubrykę "Pop & Rock" w dodatku do gazety Dziennik Polska-Europa-świat - Kultura TV.
Artur Rojek gościł w MBP podczas finału pierwszej edycji projektu "Akademia Sukcesu", 10 czerwca 2010 r.

 

 

rusinekMichał Rusinek- pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego - pracuje jako adiunkt w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ (prowadzi wykłady i konwersatoria z teorii literatury na polonistyce, orientalistyce i romanistyce). Jest pisarzem, świetnym tłumaczem, a także byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej - niedawno zmarłej polskiej poetki, laureatki literackiej nagrody Nobla. Autor m.in. humorystycznych wierszowanych poradników dla dzieci „Jak przeklina??" oraz „Jak robił przekręty".

Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem odbyło się 21 maja 2010 r. w ramach projektu „Festiwal Moli Książkowych".

 

 

 

 

santorskiJacek Santorski - ekspert w dziedzinie psychologii społecznej, poważany w branży usług psychologicznych i wydawniczo-medialnych. Obecnie zajmuje się szkoleniami i konsultingiem w biznesie. Jest absolwentem International Institute of Biosynthesis w Zurychu. Autor takich książek jak: „Sukces emocjonalny", „Miłość i praca", „Skutecznie i z klasą," oraz „Ludzie przeciwko ludziom - czyli jak żyć w Polsce". Popularność zyskał dzięki licznym audycjom radiowym, programom telewizyjnym oraz publikacjom prasowym.
Kolejne spotkanie w ramach „Uniwersytetu dla Wszystkich" pn. „Jak nie zwariować - Jacek Santorski wyjaśnia", odbylo si? 2 stycznia 2007 r.

 

 

 

 

sowaIzabela Sowa - polska pisarka ceniona za styl i pogodę ducha. Rozgłos przyniosła jej tzw. „seria owocowa" („Smak świeżych malin", „Cierpkość wiśni", „Herbatniki z jagodami"). Jest również autorką powieści „Zielone jabłuszko" - sentymentalnej historii rozgrywającej się w Polsce w latach 80. W 2006 roku w Wydawnictwie Autorskim opublikowała zbiór opowiadań „10 minut od centrum". Rok później pojawiła si? książka „świat szeroko zamknięty", a w 2008 roku ukazała się powieść „ścianka działowa".
Spotkanie autorskie z Izabelą Sową odbyło się 8 maja 2007 r.

 

 

 

 

suminskaDorota Sumińska - pisarka i dziennikarka. Z zawodu jest lekarzem weterynarii, a z zamiłowania behawiorystą zwierzęcym. Opublikowała kilka książek dotyczących opieki nad zwierzętami domowymi. Prowadziła też programy telewizyjne („Zwierzowiec" w TVP1) i radiowe („Zwierzenia na cztery łapy" w I Programie Polskiego Radia oraz „Wierzę w zwierzę" na antenie Tok FM) na ten temat.
Spotkanie zatytułowane „Co myśli o tobie twój pies, czyli osobowość zwierząt" odbyło się 18 kwietnia 2008 r.

 

 

 

 

urygaEwa Uryga - wokalistka jazzowa, soulowa i gospelowa. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Nagrała pięć albumów autorskich. Za jedną z najlepszych wokalistek uznały ją magazyny: "Jazz Forum" i "Twój Blues". Jest laureatką ogólnopolskich festiwali m.in. „Opole 80", „Zielona Góra 79", „Zielona Góra 80". Zdobywczyni II nagrody na XVII Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, a także II nagrody na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham w Szwecji. W 2009 r. nagrała kolejną płytę pt. "Jedno spojrzenie" z udziałem Andrzeja Lamperta, Janusza Szroma, Zbigniewa Wodeckiego i orkiestry symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej.
Ewa Uryga gościła w dąbrowskiej bibliotece podczas VIII Zaduszek bluesowych 12 listopada 2008 r.

 

 

zablockiMichał Zabłocki - poeta, scenarzysta, reżyser teledysków i widowisk teatralnych. Na podstawie jego wierszy powstało wiele znanych piosenek w repertuarach Grzegorza Turnaua, Czesława Mozila (Czesław śpiewa), Agnieszki Chrzanowskiej, Tomasza Marsa i innych artystów: „Cichosza", „Naprawdę nie dzieje się nic", „Bracka", „Między ciszą a ciszą", „To tu to tam", „Natężnie świadomości", „Niebezpieczne związki", „Camille Claudel", „Cały świat płonie", „Maszyna do ćwierkania", to niektóre z nich. Zabłocki jest także autorem popularnych blogów poetyckich: „Wiersze na murach" i „Przerzutka na wiersz". Jest laureatem nagród za najlepsze teksty (np. Nagroda Muzycznej Jedynki za „Zaklinanie czarowanie" i „Cichosza") oraz upowszechnianie nowoczesnych środków komunikacji poprzez multimedialną twórczość poetycką (nagroda Lucent Technologies Poland).
Spotkanie autorskie Michała Zabłockiego, zorganizowane w ramach akcji „Wiersze chodnikowe" odbyło się 21 maja 2009 r.

 

zinprof. Wiktor Zin - architekt, rysownik, działacz kultury i pracownik naukowy, gawędziarz, popularyzator polskiej historii i sztuki. Ukończył studia architektoniczne w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 1952 r. uzyskał tytuł doktora, w 1959 r. - doktora habilitowanego, w 1967 r. - profesora nadzwyczajnego, a w 1979 r. - profesora zwyczajnego. Obok pracy naukowej zajmował się także działalnością na rzecz miasta Krakowa oraz architektury i zabytków całego kraju. Znany przede wszystkim jako gospodarz programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem". Był także autorem cyklów: „Klub pod Smokiem", „Szperacze", „Spotkanie z zabytkami", „Dźwięk i linia", „Być tutaj", „Nad Niemnem", „Piną i Prypecią", „Spotkanie z prof. Zinem", „Sztuka patrzenia", „Nasze korzenie", „Opowieści domu rodzinnego". Prowadził również audycje radiowe, m.in. „Półgłosem i ciszą" w Radio Bis. Twórca scenografii do spektakli i oper, autor prac plastycznych (akwarele) oraz licznych publikacji naukowych, książkowych i prasowych.
Spotkanie pn. „Piórkiem czy węglem" odbyło się 14 maja 2006 r. w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek.

 

zubilewiczTomasz Zubilewicz - prezenter pogody w polskiej telewizji. Po raz pierwszy wystąpił na ekranie 7 marca 1995 r. w TVP1. Aktualnie jest prezenterem pogody w trzech stacjach telewizyjnych: TVN, TVN24 oraz TVN Meteo. Jest także uczestnikiem Europejskiego Stowarzyszenia Prezenterów Pogody, organizacji skupionej na działalności związanej z ekologią i ochroną klimatu. W sierpniu 2006 r. ukazała się książka sygnowana jego nazwiskiem pod tytułem „Cuda Polski. Miejsca, które musisz zobaczyć", w której zostały opisane najpiękniejsze zakątki Polski. W kwietniu 2007 r. wydawnictwo Publicat wydało autorski przewodnik Tomasza Zubilewicza, pt. „Polska na pogodę i niepogodę".
Spotkanie z „pogodnym Zubim" odbyło się 16 maja 2008 r.

Nasi Partnerzy

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej ul. Tadeusza Kościuszki 25 tel. 32 639 03 00, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

bip

Odwiedzin dzisiaj: 340
Odwiedzin w tygodniu: 1257
Odwiedzin w miesiącu: 13945
Odwiedzin w zeszłym roku: 0
Wszystkie: 4193606