A- A A+
tło
07 kwiecień 2021

Dąbrowska biblioteka bliżej Ciebie

Informacje o Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej, utworzona w 1945 r., jest samodzielną instytucją kultury.

Biblioteka działa na podstawie:

 1. Ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach;
 2. Ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej;
 3. Statutu nadanego przez Radę Miejską w Dąbrowie Górniczej, Uchwałą Nr XXIII/486/2020 z dnia 21 października 2020 r.

Organizatorem Biblioteki jest Gmina Dąbrowa Górnicza. Biblioteka wpisana jest do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Organizatora.

Nadzór merytoryczny nad Biblioteką sprawuje Biblioteka Śląska w Katowicach.

Działalność

Podstawową działalnością statutową Biblioteki jest upowszechnianie i ochrona kultury na terenie miasta realizowana m.in. poprzez:

 • gromadzenie, opracowywanie, ochronę i aktualizację materiałów bibliotecznych;
 • pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej i publicznej;
 • udostępnianie materiałów bibliotecznych, prowadzenie wymiany bibliotecznej;
 • organizowanie dostępu do zbiorów i usług służących społecznej integracji;
 • dokumentowanie życia społecznego, dorobku kulturalnego miasta i regionu poprzez gromadzenie dokumentów i materiałów, jak również poprzez podejmowanie inicjatyw wykorzystujących nowoczesne narzędzia i technologie;
 • prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej;
 • współpracę z bibliotekami wchodzącymi w skład ogólnopolskiej sieci bibliotek publicznych, z bibliotekami innych sieci w kraju i za granicą w zakresie rozwijania działalności Biblioteki, popularyzacji czytelnictwa oraz kształtowania i zaspokajania potrzeb kulturalnych, edukacyjnych i informacyjnych społeczeństwa;
 • inicjowanie i organizowanie różnego typu przedsięwzięć popularyzujących wiedzę, kulturę i literaturę;
 • prowadzenie działalności wydawniczej i publicystycznej;
 • działania na rzecz tworzenia społeczeństwa obywatelskiego;
 • działania dla zaspokajania potrzeb społeczności miasta i regionu oraz realizacji ogólnokrajowej polityki bibliotecznej.

Biblioteka współdziała z instytucjami kultury, organizacjami i stowarzyszeniami w rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb kulturalnych i oświatowych mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Jest miejscem wymiany dokumentów, usług i informacji świadczonych w oparciu o nowe technologie, ale także miejską instytucją kultury aktywizującą i zapraszającą do współpracy z placówkami sieci środowiska twórcze oraz stwarzającą możliwości uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

Dąbrowska biblioteka oferuje swoim Czytelnikom wiele usług, m.in. wypożyczania do domu różnych zbiorów bibliotecznych. Znajdziesz tu ulubione książki, czasopisma, nowości wydawnicze, filmy, gry planszowe czy komputerowe z pomocą wykwalifikowanych bibliotekarzy. Jasna i przytulna przestrzeń biblioteki zachęca by przysiąść na miejscu i oddać się lekturze. Nie brakuje tu przeróżnych przedsięwzięć kulturalno-edukacyjnych. Do naszych ulubionych z pewnością należą spotkania autorskie, podczas których zarówno mali, jak i starsi czytelnicy cieszą się poznając tajniki sztuki pisarskiej. Nasza Biblioteka słynie z różnorakich klubów skupiających np. młodych plastyków, miłośników książki mówionej, ale i organizacji interesujących warsztatów i lekcji bibliotecznych, a także wystaw. Nie jest nam obca realizacja słuchowisk, koncertów i przedsięwzięć plenerowych okraszonych dużą dawką literatury!

 

Udostępnianie zbiorów

Udostępnianie zbiorów MBP realizowane jest w następujących miejscach:

W Bibliotece Głównej (ul. T. Kościuszki 25), w:

 • Wypożyczalni Centralnej,
 • Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży,
 • Czytelni,
 • Czytelni Multimedialnej.

W filiach bibliotecznych:
Filia nr 1, ul. Wojska Polskiego 43,
Filia nr 2, ul. Chemiczna 2,
Filia nr 3, ul. Wybickiego 3a,
Filia nr 4, ul. Reymonta 14,
Filia nr 5, ul. J. Piłsudskiego 32,
Filia nr 6, ul. Szpitalna 13,
Filia nr 7, ul. Kasprzaka 46,
Filia nr 8, ul. Ofiar Katynia 93,
Filia nr 9, ul. Główna 61,
Filia nr 10, ul. Zwycięstwa 91,
Filia nr 13, ul. Pocztowa 3,
Filia nr 14, ul. Górna 1,
Filia nr 15, ul. Żołnierska 180,
Filia nr 16, ul. Ks. Stanisława 1,
Filia nr 17, ul. Mieszka I 20,
Filia nr 18, ul. Legionów Polskich 131a,
Filia nr 20, ul. Topolowa 32.

Obsługa osób niepełnosprawnych i specjalnych grup użytkowników

Biblioteka wychodząc naprzeciw potrzebom specjalnych grup użytkowników gromadzi książkę w formach innych niż tradycyjna m.in. audiobooki. W ramach oferty biblioteki skierowanej do tej właśnie grupy osób MBP udostępnia Czytaka, przeznaczonego dla osób niewidomych i niedowidzących. Z myślą o czytelnikach z pewną dysfunkcją wzroku biblioteka gromadzi także książki pisane dużą czcionką.

 

Budynek Biblioteki Głównej (ul. T. Kościuszki 25) został przystosowany do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami poprzez: jedną platformę schodową dla osób niepełnosprawnych wewnątrz budynku, jeden dźwig osobowy dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ułatwiający korzystanie z czytelni multimedialnej, jeden dźwig osobowy ułatwiający poruszanie się pomiędzy piętrami, jedną pochylnię zlokalizowaną na zewnątrz budynku spełniającą wymogi dla osób niepełnosprawnych, dwie toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych: na poziomie 0 i 1, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne zapewniające przestrzeń manewrową dla wózków inwalidzkich, dojazd do drzwi bez progów oraz dwa stanowiska postojowe dla samochodów osobowych dedykowane osobom niepełnosprawnym.

Filia nr 8 (ul. Ofiar Katynia 93) również jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Dysponuje ona: jedną windą wewnętrzną, trzema toaletami dla osób niepełnosprawnych, drzwiami zewnętrznymi i wewnętrznymi zapewniającymi przestrzeń manewrową dla wózków inwalidzkich, dojazdem do drzwi bez progów oraz dwoma stanowiskami postojowymi dla samochodów osobowych dedykowanych osobom niepełnosprawnym.

 

Kontakt

Sekretariat: tel. 32 639 03 00, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wypożyczalnia Centralna: tel. 32 262 52 80, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży: tel. 32 262 49 14, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytelnia, Centrum Informacji Biznesowej i Technicznej, Dział Informacyjno-Bibliograficzny: tel. 32 262 52 81, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Czytelnia Multimedialna, tel. 32 639 03 37, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dział Administracyjno-Gospodarczy: tel. 32 639 03 02, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dział Finansowo-Księgowy: tel. 32 639 03 12, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dział Gromadzenia, Opracowania i Kontroli Zbiorów, tel. 32 639 03 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dział Kadr: tel. 32 639 03 11, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dział Marketingu i Organizacji Imprez: tel. 32 639 03 01 lub 784 486 859, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Filia nr 1: tel. 32 268 24 70, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 2: tel. 32 260 13 48, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 3: tel. 32 268 59 74, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 4: tel. 32 262 51 01, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 5: tel. 32 264 31 63, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 6: tel. 32 621 20 14, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 7: tel. 32 264 36 71, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 8: tel. 32 262 20 64 lub 730 135 298, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 9: tel. 32 264 69 54, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 10: tel. 32 260 48 87, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 13: tel. 32 260 72 98, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 14: tel. 32 268 04 91, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 15: tel. 731 805 429, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 16: tel. 32 260 83 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 17: tel. 32 260 62 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 18: tel. 32 261 56 06, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filia nr 20: tel. 32 261 06 49, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki w mediach społecznościowych:
Facebook: www.facebook.com/mbpdg
Instagram: www.instagram.com/bibliotekadg
YouTube: www.youtube.com/mbpdg

 

Do pobrania: Informacje-o-bibliotece_Tekst-odczytywalny-maszynowo

Nasi Partnerzy

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej ul. Tadeusza Kościuszki 25 tel. 32 639 03 00, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

bip

Odwiedzin dzisiaj: 336
Odwiedzin w tygodniu: 1253
Odwiedzin w miesiącu: 13941
Odwiedzin w zeszłym roku: 0
Wszystkie: 4193602